Patatesin Zararlıları

Gözde Zirai > Çiftçi Bilgi Merkezi > Uncategorized > Patatesin Zararlıları

Tel Kurtları (Agriotes spp)

Zarar Şekli:    

    Patateste iki türlü zarar yaparlar. Larvalar,bitkinin çimlenmesi ile birlikte kök ve kök gövdesi içerisinde galeriler açarak ilk zararlarını yaparlar.
    Esas olarak çiftçiler tarafından görülen zararı ise patates yumrularında galeriler,delikler açarak hem pazar değerini düşürür hem de sanayi de kullanılmaz duruma getirirler.

Bozkurt(Agrotisipsilon)

Zarar Şekli: 

Bozkurt larvaları bitkilerin kök boğazlarından saplarını keserek ve yumruda galeriler açarak  zarar yapar. Geceleri beslenir ve toprak sathına yakın yerden kök boğazından keserek veya kemirerek bitkinin kurumasına sebep olurlar.Toprak içindeki yumruları yiyerek ürün kaybına neden olurlar.   

Patates Güvesi  (Phthorimasa operculella) 

Zarar Şekli: 

Depolanmış patateslerde 8-10 C derece üzerindeki sıcaklıklarda patatesin sürgün gözlerini yiyerek zarar yapar.
Depolarda her ne kadar 8-10 C in altındaki sıcaklıklarda çalışmadığına dair teknik bilgiler olsa da, bu sıcaklıkların altında da populasyon düşük seviyede seyrederek zarara devam etmektedir.
Diğer zararı ise patates yapraklarının iki epidermis arasına giren larvalar yaprakları yiyerek yaprak ölümlerine neden olur. 
Esas zararını ise patates yumrularına girerek yiyen larvaları yapar.

Uygun mevsim koşullarında 7-11 gün arasında bir döl vermektedir.İçAnadolu da haziranın ilk haftasından sonra ilk erginler görülmeye başlandığı düşünülürse ekim ayı ortalarına kadar geçen 100 günlük zamanda kaç nesil verebileceği ortadadır.

Patates Böceği (Leptinotarsa decemlineata)  

Zarar Şekli : 

Gerek ergin, gerekse larvası patatesin uç sürgün ve yapraklarını yiyerek zarar yaparlar.Bu zarar neticesinde patateste yumru gelişimi azalır ve verim kayıpları meydana gelir.

Yaprak Bitleri (Macrosiphum euphorbiae Thomas (patates afidi),Thripsler

Zarar Şekli : 

Ergin ve nimfler,bitkinin taze sürgün ve yapraklarındaki bitki özsuyunu emerek,bitkinin gelişimini zayıflatır,yapraklarda şekil bozuklukları oluşur salgıladıkları tatlı madde ile yaprak yüzeyini karlayarak fotosentezi azaltır. 
***Virüs hastalıklarının bulaşmasında en büyük etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir